onlinemag.cz Další magazíny: Auto moto | Cestování | Domov | Finance | Reality | Elektro | Kultura | Móda | Hobby | Sport

Cesta hrdinů SNP

Tento článek je věnovaný výletu do Nízkých Tater a to konkrétně na cestu, která má název „cesta hrdinů SNP“. Jedná se o cestu, která se táhne přes „celé“ Slovensko. Část, která se dá snadno přejít přes prodloužený víkend popisuje tento článek.

Trasa je vhodná pro všechny milovníky hor a pro ty, kteří jsou ochotni nést si kompletní vybavení s sebou na zádech. Přes den nenarazíte na jedinou chatku s občerstvením nebo na pramen. Občerstvit se tak můžete v útulnách až po celém dni, kde je také možnost noclehu.

1. Den

Začátek trasy byl v Donovalech. Velmi oblíbeném lyžařském středisku, kde je přes zimu velmi plno. V létě tu ale moc turistů nepotkáte. Parkoviště vylo v týdnu poměrně prázdné. Z Donoval se stačí vydat po červené značce. Prvním cílem bylo Hiadelské sedlo. Jde se od začátku krásnou krajinou. Za necelé dvě hodiny budete mít krásný výhled na Nízké Tatry a první větší kopec Kozí chrbát. Není překvapením, že zde narazíte na volně se pasoucí ovce a krávy. Do Hiadelského sedla dorazíte pohodlně z 3 hodiny. Je zde Bouda na přenocování a nedaleko pramen na doplnění vody. Celkem se jde asi 10 km.

2. Den

Druhý den se jde asi 19km. Je to trasa z Hiadelského sedla na Ďurkovou. Zde je pak útulna, kde se dá přespat a občerstvit. Útulna je cca pro 30 lidí. Cesta je od prvního dne více náročná. Téměř po celý den stoupáte nahoru až do 1700 m.n.m. Výhled ale stojí zato, pokud zrovna nebude ošklivé počasí s mlhou. Po vrcholu pak vede krásná pěšina, z které se můžete kochat krásama hor.

3. Den

Třetí den je cíl na chatě gen. M. R. Štefánika. Z Ďurkové je to asi 17 km. Jde se přes Malý Chabenec , Chabenec, Kotliská, Krížske sedlo,
Dereše, rozcestí, Chopok, rozcestí (1995) nejvyšší kopec který musíte zdolat a pak přes Demänovské sedlo a Krúpovo sedlo až k chatě. Opět se můžete kochat krásnými výhledy, které stojí vaše úsilí při výšlapu nahoru

4. Den

Čtvrtý den, se vyráží z chaty Štefánika do Čertovice. Je to už kratší úsek a spíše budete sestupovat. Z Čertovice už se pak snadno dostanete autobusem do Banské Bystrice, odkud se můžete vrátit do Donoval, pokud zde máte např. auto.

Tato trasa je nádherná. Jen je třeba mít štěstí na počasí. Může se snadno stát, že i přes příznivou předpověď bude v horách vysoká oblačnost a mlhy a z krás Nízkých Tater neuvidíte téměř nic.